Бајден ќе подели 25 милиони маски

by Фокус 21:26
21:26

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден од март до мај ќе испорача повеќе од 25 милиони заштитни маски против ковид во бројни здравствени центри, јавни кујни и магацини со храна, како дел од стратегијата за борба против заразата.

Белата куќа проценува дека меѓу 12 и 15 милиони Американци ќе можат да носат маски.

- Advertisements -

За време на претседателската кампања, Бајден апелираше до граѓаните да носат маски.

Поврзани новости