Бачев ќе поднесе иницијатива Собранието да ја повлече одлуката на влада од 2008 година за признавање на Косово

by fokus 21:04
21:04

Партијата на Јанко Бачев, Единствена Македонија утре до Собранието ќе поднесе иницијатива за донесување одлука за повлекување на одлуката за признавање на Косово.

Инаку, одлуката за признавање на Косово е донесена од владата на 9 октомври 2008 година, а истата следуваше по усвоена собраниска резолуција, со која се бара признавање на соседот.

- Advertisements -

Тогашниот министер за надворешни работи, Антонио Милошоски, по признавањето рече дека тој чекор ќе има позитивен ефект во однос на регионалниот развој на настанитe.

Поврзани новости