Азар добива богатство со новиот договор од Челси

by fokus

Премиерлигашот Челси ќе му понуди нов договор на Еден Азар вреден 17,5 милиони евра годишно и ќе го направи најплатен фудбалер во тимот, пишува „Дејли експрес“.

Челзи сака да го обезбеди во своите редови одличниот белгиски репрезентативец кој е цел на Реал Мадрид кој во него гледа замена за Роналдо.

Затоа, алармот е вклучен во Лондон управата на „сините“ ќе се обиде да договори продолжување на соработката.

Воедно се сака да се избегне ситуацијата со голамнот Тибо Куртоа кој оваа година отиде во Мадрид, бидејќи му беше последна од договорот.

Ако се согласи на новите услови, Азар ќе стане најплатен и ќе го надмине Канте кој неодамна склучи договор на 16 милиони евра годишна плата.

Азар е член на Челзи од 2012 и има освоено две титули во Премиер лигата и Лигата на Европа, но често нагласува дека негов сон е да игра во Реал Мадрид.

Поврзани новости