Иванов: Фирмата што ја споменува Шилегов никогаш не проработела

by Фокус 15:49
15:49

Обвинувањата на Петре Шилегов дека семејството на претседателот Ѓорге Иванов се поврзани со компанија од Панама се лаги и манипулации, реагираат од претседателскиот кабинет.

„СДСМ веднаш да го објави секој трансфер на пари преку споменатата фирма и да ги соопшти сите кои биле вклучени во било што на фирмата, која патем е основана во Скопје и никогаш не проработела или во спротивно Шилегов ќе мора своите тврдења да ги докаже на суд. Фирмата „Делфино травел Балканс“ e основана во 2009 година во Скопје со сметка во ТТК Банка во Скопје и е избришана од Централен регистер во 2015 година, согласно Законот за трговски друштва“, стои во реакцијата од претседателската вила на Водно.

- Advertisements -

Претходно, Шилегов обвини дека братот на сопругата на Иванов, Маја Иванова, има бизнис релации со фирмата „Лип Корп Панама Сити“ од Панама.

– „Лип Корп Панама“ е основач и сопственик на фирмата „Делфино Травел Балканс“. Сашо Тоневски, братот на Иванова, е исто така еден од сопствениците и управител на оваа фирма, која пред само неколку дена, или во време кога почна да се шири скандалот со перењето пари во панамски фирми, згаснува и ја бришат од Централен регистар – изјави Шилегов.

Поврзани новости