Асани за инциндентот кај Мавровка е казнет за нарушување на јавен ред и мир

by Фокус

Првиот човек на чаирскиот огранок на ДУИ, Бекир Асами, за денешниот инцидент кај Трговскиот центар „Мавровски“, каде дошол во конфликт со припадник на полицијата во време кога пајак-служба сакала да го дигне неговото непрописно паркирано возило, добил прекршочна казна.

„Денеска околу 10 часот на крстосниците на булевар “Гоце Делчев” и улица “Филип Втори” во Скопје, при подигање на патничко моторно возило “Ланд ровер” со скопски регистарски ознаки со специјално возило “пајак”, од страна на Б.А. вербално е нападната полициска службеничка, која била на местото на настанот. Бидејќи Б.А. агресивно се однесувал кон полициската службеничка, биле повикани и други полициски службеници на местото на настанот. Со Б.А. е извршен разговор во ПС Бит Пазар и изготвен записник за констатиран прекршок по чл. 13 од Законот за прекршоците против јавниот ред и мир“, соопштија од полицијата.

Наспроти тоа, некои медиуми објавија дека дошло не само до вербална туку до физичка пресметка.

Поврзани новости