Арсовски: Заев ветил дека процентот на Албанци на пописот ќе биде над 32 отсто

by Фокус 21:56
21:56

Премиерот Зоран Заев има ветено дека бројката на Албанци во на пописот ќе биде над 32 отсто од населението, обвини портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски.

-Овој попис кој го турка СДСМ е политички попис, а не статистички како што треба да биде и како што е секаде во светот и во развиените земји. За жал, ова брутално силување на оваа статистичка операција – попис, е единствено затоа што Заев има веќе договорени бројки на тоа колку жители има Република Македонија од одредени етнички заедници. Ова е цена на коалицискиот договор помеѓу Заев, СДСМ и ДУИ, кој мора да го исполни СДСМ  – рече Арсовски.

- Advertisements -

 

Поврзани новости