АРМ доби нов генерал

by fokus 17:44
17:44

На денешната прослава на 30-годишнината на АРМ, врховниот командант, претседателот Стево Пендаровски со чин бригаден генерал го одликуваше командантот на првата пешадиска бригада, Сашо Лафчиски.

На местото командант на командата за обука и доктрини е поставен досегашниот заменик на прва пешадиска бригада, полковник, Васко Коколански.

Од страна на министерката за одбрана, Славјанка Петровска, на командантот на националната гарда на Вермонт, генерал-мајор Грегори Најт кој се наоѓа во дводневна официјална посета на нашата земја му додели признание за досегашната подршка и соработка.

Поврзани новости