Архитектите бараат ревизија на „Скопје 2014“

by fokus 16:38
16:38

Претседателот на асоцијација на архитекти Мартин Пановски најавува иницијатива за ревизија и валоризација на спорниот проект Скопје 2014. Ќе се бара проценка за тоа колку реално чини проектот, пишува Дојче веле.

Потрошени се средства. Да видиме тие средства колку се реални, не колку се потрошени, туку колку реално чини овој објект? Тоа никој досега го нема направено“, вели Пановски, и оценува дека за такво нешто ќе биде потребен долг период на истражување.

- Advertisements -

Поврзани новости