Апсења на демонстранти и повредени полицајци на протести во Франција

by Фокус

Дваесет и четири полицајци се повредени, три од нив сериозно, за време на протестите против предложениот закон за труд во Франција, пренесе BBC.

Повеќе од 100 демонстранти се уапсени на улиците на големите градови. Некои од нив гореа гуми и фрлаа шишиња и камења на полицијата.

Министерот за внатрешни работи, Бернард Казнев рече дека организаторите на протестите треба да ги осудат овие „екцеси од страна на хулиганите“. Еден од полицајците е во критичка состојба, рече тој.

Демонстрациите се одвиваат во повеќе градови, вклучувајќи го Париз, Рен и Марсеј. Некои од најжестоките судири се одвиваа во главниот град.

Поврзани новости