AПМ: Претседателот да се бира во Собранието

by fokus

Алијансата за позитивна Македонија, по говорот на Иванов ја реафирмира својата идеа за изборот на претседателот на државата да биде во рамки на Собранието.

„Тоа треба да го направи новиот состав на Собранието, што би се формирал по вонредните парламентарни избори оваа есен.” – порачаа од АПМ.

 Од партијата на крајот, го осудија говорот на Иванов бидејќи велат дека тој настапил  и велат дека токму тој е причина повеќе, за брзи парламентарни избори на крајот на месец октомври оваа година, „за да се спречи Иванов час поскоро во неговите налудничави намери да изврши „државен удар”.

Поврзани новости