Апелација денеска треба да одлучи за притворите за Груевски, Јанкулоска, Јанакиески, Протоѓер, Божиновски

by Fokus 09:39
09:39

Апелацискиот суд денеска треба да ги објави решенијата по жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд за обвинетите во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуларности.

Специјалното јавно обвинителство на јавните седници во петокот побара од Апелација притвор за обвинетите во случајот „Титаник“, меѓу кои поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, како и поранешните министри за транспорт и врски Миле Јанакиески и за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, поранешниот шеф на кабинет на премиерот Мартин Протоѓер и екс генералниот секретар на владата Кирил Божиновски.

- Advertisements -

Од Апелација потврдуваат дека денеска ќе има одлуки за притворите, но најверојатно утре ќе бидат објавени на сајт.

Поврзани новости