Апелација денеска одлучува дали видеоснимките можат да бидат доказ во случајот против Заев

by Fokus 09:09
09:09

Апелацискиот суд денеска треба да одлучи дали снимките од посебните истражни мерки објавени на Јутуб можат да бидат доказ во случајот „Поткуп“, во кој премиерот Зоран Заев е обвинет дека како градоначалник на Струмица, побарал поткуп од струмички бизнисмен Иван Николов, во вредност од околу 160 илјади евра за градежно земјиште во Струмица.

Адвокатите на Заев побараа од Основниот суд Скопје 1 оваа снимка да се издвои од доказите, бидејќи беше објавена на неколку медиуми, а се работи за тајна снимка. Судот го одби нивното барање по што поднесоа жалба до Апелцискиот суд.

- Advertisements -

 

Поврзани новости