Анкетната комисија за скандалот со прислушувањето денеска во нов обид да го договорат деловникот

by Фокус 11:08
11:08

Откако во петокот на Анкетната комисија за скандалот со прислушувањето не се појави белгискиот посредник Питер Ванхауте, денеска ќе се одржи продолжение на седницата на кое преставници на двете политички партии ќе се обидат да го договорат деловникот за работа.

Во петокот, претседателот на Комисијата Петре Шилегов, чие формирање е дел од меѓупартискиот договор од Пржино, го прекина третото продолжение, поради како што рече „координација“.

- Advertisements -

Четирите најспорни точки околку кои членовите на Анкетната комисија за скандалот со прислушувањето не можат да постигнат согласност се дали Комисијата може да почне да работи без присуство на мнозинството членови, понатаму, членовите од парламентарното мнозинство стравуваат претседателот Шилегов да не ја злоупотреби положбата и нерегуларно може да повика сведоци на седницата, без претходно да ги извести членовите

Поврзани новости