АМСМ: Магла кај Буково, но и од Маврово до Бунец

by fokus

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по претежно суви коловози. Како што информира АМСМ, намалена е видливоста 30 до 50 метри поради магла на планинскиот превој Буково и од Маврово до Бунец.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде се бележи појава на утринска магла, а исто така зголемена е и можноста од појава на одрони.

На осојничавите места коловозите се наместа влажни, па поради ниските температури карактеристични за вечерните и утрински часови постои можност и од појава на голомразица.

Поврзани новости