Американски војник протеран од Северна Кореја е во американски притвор

by fokus

Американскиот војник, Тревис Кинг, е во американски притвор откако беше протеран од Северна Кореја, соопштија официјалните лица, пренесува „Би-би-си“.

Кинг, 23-годишен експерт за разузнавање, илегално преминал во Северна Кореја во јули. Севернокорејските медиуми наведуваат дека тој побегнал поради „нехуман третман“ и расизам во американската војска.

Не се познати неговата состојба и деталите за неговото затворање во Северна Кореја.

Севернокорејската државна новинска агенција претходно во средата објави дека Пјонгјанг одлучил да го „депортира“ Кинг, но не даде детали.

Кинг е во армијата на САД од јануари 2021 година и дојде во Јужна Кореја како дел од ротација на единицата.

Пред да влезе во Северна Кореја, Кинг помина два месеци во притвор во Јужна Кореја под обвинение за напад и беше ослободен на 10 јули.

Тој требаше да се врати во САД поради дисциплинска постапка, но успеа да го напушти аеродромот и да се придружи на обиколката на силно обезбедуваната демилитаризирана зона меѓу двете Кореи.

Неговото ментално здравје беше нарушено

Не е познато дали Кинг ќе се соочи со дополнителни обвиненија кои произлегуваат од неговата одлука да влезе во Северна Кореја.

Американскиот државен секретар, Белата куќа и Министерството за одбрана допрва треба да го коментираат случајот.

Семејството на Кинг претходно за американските медиуми изјави дека Кинг бил дискриминиран додека служел во војска и дека неговото ментално здравје било нарушено додека бил притворен во Јужна Кореја.

Поврзани новости