Американка со филипинско потекло е новата Мис Универзум

by Fokus

Американката со филипинско потекло, Р’Бони Габриел е избрана за Мис Универзум, престижен натпревар кој синоќа се одржа во Њу Орлеанс по 71-ви пат.

Таа влезе во историјата на ова натпреварување откако во декември пред две години стана прва Американка која има потекло од Филипини, која ја освоила титулата Мис Тексас САД.

За нејзина придружничка беше прогласена Аманда Дудамел од Венецуела, а втора придружничка е избрана Андреина Мартинез од Доминиканска Република.

Поврзани новости