Америка бара Кина да биде потранспарентна за новиот коронавирус

by fokus 21:00
21:00

Американскиот министер за здравство Алекс Азар денеска ја повика Кина да биде отворена и транспарентна во врска со новиот коронавирус што ја зафати земјата, истовремено велејќи дека патните ограничувања мора да останат опција, јави ДПА.

Азар рече дека САД понудиле помош на Пекинг. – Ја повикуваме Кина: Поголема соработка и транспарентност се најважните чекори што може да ги преземете за поефикасен одговор, рече Азар на прес-конференцијата во Вашингтон.

- Advertising -
"

САД веќе препорачаа патниците да избегнуваат да ја посетуваат Кина и ги предупредуваат луѓето дома да останат внимателни.

– Сега нема ширење на овој вирус во нашите заедници, рече Роберт Редфилд, шеф на Центрите за контрола на болести, додавајќи дека во САД здравствениот ризик сега е „низок“.

Тој истакна дека нема нови случаи во САД. Досега се потврдени пет случаи во таа земја.

Американски официјални лица исто така рекоа дека се подготвуваат за потребата од вакцина.

Поврзани новости