Амбер Херд ја продаде куќата откако го загуби судскиот спор со Џони Деп

by Фокус 22:36
22:36

Американската актерка Амбер Херд ја продаде својата куќа во калифорнискиот пустински град Јука-Валеј за малку над милиони долари поради финансиските проблеми, пишува таблоид-порталот TMZ.

Актерката била принудена да го продаде имотот за 1.050.000 долари, или за 480.000 долари помалку отколку што за него платила Хард.

На почетокот од јуни, судот во американската сојузна држава Вирџинија донесе пресуда со којашто како клеветнички се наведени тврдењата на Амбер Херд, во однос на нејзиниот поранешен сопруг актерот Џони Деп за наводно семејно насилство.

Поротата притоа одлучи дека холивудската ѕвезда мира на поранешниот сопруг треба да му исплати 15 милиони долари како отштета, а потоа сумата беше намалена на 8,35 милиони долари. Адвокатите на Херд поднесоа барање за преиспитување на одлуката, но тоа беше одбиено.

Амбер и Деп се запознале во 2009 година на филмски сет, а се венчаа во 2015/2016 година. Судењето започна во април 2022 година и привлече глобално медиумско внимание.

Според анкетите, последните месеци Американците почесто на социјалните мрежи објавувале информации за судскиот процес отколку за војната во Украина. На пример, преносот од изрекувањето на пресудата на интернет го следеле повеќе од 2,7 милиони луѓе.

Поранешните сопружници во текот на процесот меѓусебно се обвинуваа за константно семејно насилство, детално опишувајќи ги бројните семејни скандали. Неколкуте десетици повикани сведоци, исто така, изнесуваа дополнителни пикантерии од семејниот живот на славната двојка.

Поврзани новости