Али Ахмети сведочеше во Специјалното обвинителство

by Фокус 20:07
20:07

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, денеска се појави во Спејцијалното јавно обвинителство, каде беше повикан како сведок. Распитот траеше два ипол часа, а по завршувањето Ахмети не сакаше да каже за што бил испрашуван, но рече дека ја извршил својата граѓанска должност.

-Одговорив на поканата на СЈО, кое е формирано со волјата на сите политички партии, за да се расветли вистината и сето тоа што се случува во РМ. Јас гласав во Собранието за основање на оваа институција, СЈО и воопшто не сум ја избегнувал поканата. Сега сме во предистражна постапка, бараме институциите за владеење на правото да постапуваат независно, без емоции и без етнички предрасуди и да се делува во насока на имплементирање на законите, бидејќи само така може да одиме напред, рече Ахмети.

- Advertisements -

Лидерот на ДУИ во Специјалното јавно обвинителство беше придружуван од неговиот партиски соработник, Артан Груби.

Поврзани новости