Алексис Санчез е најплатен фудбалер во историјата на Манчестер јунајтед

by Fokus

Англискиот весник „Мирор“ откри колку плата добива секој играч од првиот тим на Манчестер Јунајтед. Податоците ја потврдија информацијата огромниот надоместок, кој му се дава на Алексис Санчез, кој е најскапиот не само во моментот, туку и во историјата на „црвените ѓаволи“.

Чилеанецот, кој, според многумина, не ја оправдува својата плата на кој било начин, добива основна плата од 350.000 фунти неделно. Кога одредени бонуси се активираат во врска со перформансите, може да стигне до 500.000 британски фунти.

Во најлоша позиција, како што би можело да се претпостави, е третиот голман Ли Грант. Трансферот на 36-годишниот ветеран минатото лето беше изненадувачки дури и за неутралниот навивач, а ветеранот добива само 20.000 фунти неделно.

Целосна листа на плати во Јунајтед од највисока до најниска:

Алексис Санчез – 350.000 фунти неделно (до 500.000 фунти кога бонусите се активираат)

Пол Погба – 290 илјади фунти неделно

Антони Марсијал – 250.000 фунти неделно (неодамна потпиша нов договор)

Давид де Хеа – 200.000 фунти неделно

Ромелу Лукаку – 200.000 фунти неделно

Лук Шо – 195 илјади фунти неделно

Хуан Мата – 140.000 фунти неделно

Фил Џонс – 120.000 фунти неделно

Фред – 120.000 фунти неделно

Немања Матиќ – 120.000 фунти неделно

Ешли Јанг – 110.000 фунти неделно

Џеси Лингард – 100.000 фунти неделно

Антонио Валенсија – 100 илјади фунти неделно

Маркос Рохо – 80.000 фунти неделно

Крис Смолинг – 80.000 фунти неделно

Ерик Баји – 75 илјади фунти неделно

Виктор Линделфо – 75 илјади фунти неделно

Андер Ерера – 75.000 фунти неделно (преговара за нов договор, клубот нуди 100.000 фунти неделна плата)

Матео Дармијан – 60 илјади фунти неделно

Серхио Ромеро – 50.000 фунти неделно

Диего Далот – 50.000 фунти неделно

Маркус Рашфорд – 45.000 фунти неделно (преговорите се течат, со предлогот на Јунајтед од 150.000 фунти неделно)

Скот Мектомини – 30.000 фунти неделно

Ли Грант – 20.000 фунти неделно.

Поврзани новости