Албанија за викендов набави струја од 7,6 милиони евра

by Фокус 21:27
21:27

Албанската корпорација КЕШ објави дека за следниот викенд потрошила 7,6 милиони евра за електрична енергија.

КЕШ купила 15.624 мегават часови по просечна цена од 487,75 евра, па така наскоро треба да се отвори тендер за обезбедување на електрична енергија од 22 до 28 август.

Пред неколку дена, Албанија му помогна на Косово и му даде струја за да бидат избегнати рестрикции, кои претходно ги најави косовската Влада.

Поврзани новости