Алабаковски преместен во домашен притвор

by fokus 18:49
18:49

Основниот суд  во Битола ја прифати жалбата на бранителот на пејачот Ламбе Алабаковски и мерката ефективен притвор му ја замени со мерка домашен притвор. Алабаковски веќе е во својот дом, потврди за „Фокус“ неговиот адвокат Дарко Стефановски.

Пејачот  беше во притвор од вторникот откако беше осомничен дека ја запалил влезната врата на Клубот на Бугарите во Битола со спорното име „Ванчо Михајлов“.

Алабаковски во полиција го признал делото и рекол дека го направил од „патриотски причини“.

Поврзани новости