Акмисот „лепи“ на сваровски судии: Петровска ќе го суди и предметот „Триста“

by fokus 18:52
18:52

Судијката Лидија Петровска, позната како „сваровски“ судијка ќе го суди случајот „Триста“ на Специјалното јавно обвинителство. Таа веќе постапува по други два предмети на СЈО.

-Обвинителниот акт на Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од незаконското следење на комуникацииите (СЈО), означен како „Триста“, кој беше одобрен од Советот за оценка на обвинителен акт и врз основа на кој е оформен предмет со КОК бр. 40/17, во согласност со АКМИС, по електронски пат е распореден за понатамошно постапување кај судијката Лидија Петровска од одделот за гонење организиран криминал и корупција, која главната расправа ја закажа за 15 ноември 2017 година во 10.30 часот за кога им се испратени покани на странките во постапката, соопшти Основниот суд Скопје 1.

- Advertising -

Судијката случајот го добила преку автоматизираниот компјутерски систем за управување со судски предмети (АКМИС) за кој во извештајот на Прибе беа нотирани сомнежи за местење предмети.

Поврзани новости