Исламската држава презеде одговорноста за нападот во Лондон

by Fokus 10:33
10:33

Таканаречената Исламска држава соопшти дека нападот на Лондонскиот мост, во кој загинаа две лица, го извршил еден од нејзините борци, пренесува агенцијата „Амак“ која е поврзана со терористичката организација.

Исламска држава, сепак, не достави докази за своите тврдења, коментираат светските агенции.

- Advertising -

Британската полиција претходно го идентификува напаѓачот како Усман Кан (28), кој во 2012 година бил обвинет за тероризам, а минатата година бил условно ослободен.

Исламската држава соопшти дека нападот е одговор на нејзините повици да се напаѓаат земјите кои се дел од коалицијата што се бори против екстремистичката група.

Поврзани новости