Ахмети во војничка униформа го поздрави формирањето на косовската армија

by fokus

Лидерот на ДУИ Али Ахмети на Фејсбук, облечен во војничка униформа на УЧК го честиташе формирањето на косовската војска.

„Многу жртвувања, многу соништа, многу напори, многу мачеништво низ вековите за да дојдеме до овој ден на слободата, независноста, војската, еднаквоста и перспективите“, напиша Ахмети на својот Фејсбук профил.

Во својот статус тој додава дека војската на Косово е камен темелник на мир и стабилност во нашиот регион

„Одбележувањето на границата меѓу Косово и Србија, меѓусебното признавање, отворањето на преговорите за членство на Македонија во ЕУ и на Албанија, нашето членство во НАТО и спроведувањето на Договорот од Преспа, заедно со владеењето на правото во нашите земји, се предизвици кои ни престојат. Сите од нас кои имаат исти вредности и цел за еднаквост, правда и евро-атланска интеграција на нашите земји, треба да си помагаат едни на други“, пишува тој.

Sa shumë sakrificë, sa shumë ëndrra, sa shumë përpjekje, sa shumë martirizim ndër shekuj për të ardhë deri të këto ditë…

Publiée par Ali Ahmeti sur Vendredi 14 décembre 2018

Поврзани новости