Ахмети сам без потпретседателите одбележа 16 години од конфликтот

by fokus

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети се поклони пред Двоглавиот орел. Од потпретседателката тројка на партијата, меѓу кои е и градоначалникот на Чаир, Изет Меџити,  не дојде никој на одбележувањето на 16-годишнината од конфликотот во 2001 година, објави телевизија 24.

Иако од ДУИ најавија дека на манифестацијата ќе присуствуваат сопартијците на Ахмети, со цел да се демонстрира единство, Ахмети многу скромно, само со дел од членовите на партискиот огранок од Чаир, како и дел од семејствата на загинатите борци на ОНА, симболично ја одбележа годишнината.

Поврзани новости