Ахмети и Села консултирале експерти за предлогот на СДСМ

by fokus

Лидерите на ДУИ и на Алијансата за Албанците, Али ахмети и Зијадин Села, оствариле заеднички состанок на кој било разговарано за документот од СДСМ во кој е опфатен и предлогот за употребата на албанскиот јазик, објави телевизија Алсат М.

Дознаваме дека средбата траела до после полноќ и оти за предлозите биле консултирани и експерти.

Од ДУИ се уште не откриваат дали и кога би можело да има средба на највисокотоо партиско раководство за да одлучат дали нивните пратеници ќе ги дадат своите потписи пред да има каква било одлука за законот за употреба на јазиците.

Поврзани новости