Лидерот на ДУИ Али Ахмети, по безусловната препорака за почеток на разговорите со Европската Унија, истакна дека реформското парламентарно мнозинство успеа да ги исполни итните очекувања на официјален Брисел, на меѓународните пријатели и на граѓаните.
Воедно, Ахмети изрази задоволство од реализацијата и напредокот на системските реформи во земјата, но, нагласи тој, има уште работа за добивање на датум за отпочнување на преговорите со ЕУ.
„Храброста за решавање на отворените прашања се наградува, затоа храбро ќе продолжиме во периодот пред нас и кон решавање на спорот со името како наша последна пречка кон ЕУ и НАТО“, истакна тој.

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.