Ахмети: Ако нема договор, ќе има избори

by fokus 22:45
22:45

Претседателот на ДУИ Али Ахмети денеска во Скопје се сретна со Амбасадорката на Германија во Македонија, Кристине Алтхаузер, со која разговарале за очекувањата од создавањето на новата влада по изборите.

-Ахмети ги објасни опциите за кои во ДУИ се развива отворена и конструктивна дебата, тие вклучуваат коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, со СДСМ, широка владина коалиција, да останат во опозиција како и повторување на изборите-  велат од ДУИ.

Ахмети тука уште еднаш истакнал дека албанскиот јазик, системските реформи и интеграцијата во НАТО и ЕУ ќе останат апсолутен приоритет за ДУИ.

Поврзани новости