Афера “криминални парцели“: Телохранителот на Мицкоски на подарок добил 40.000 метри квадратни земја

by fokus 13:39
13:39

Христијан Мицкоски треба да собере храброст да одговори пред граѓаните точно и директно: каква е неговата поврзаност со скандалот „криминални парцели“? Одговор на ова прашање денесска побара Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ.

-На површина, во јавноста излегуваат нови докази околу овој скандал и сите водат до Белиот дворец, до поранешни функционери на ВМРО-ДПМНЕ и луѓе околу Мицкоски.

Телохранителот на Христијан Мицкоски, извесен Влатко Илиевски, со еден купопродажен договор, на крајно сомнителен начин продал земјиште од речиси 40.000 метри квадратни во регионот на Делчево.

Договор е вреден неверојатни 500.000 евра.

Но, замислете, парцелите кои Илиевски ги продал не ги купил, туку истите како дар ги добил само неколку недели пред да ги продаде.

Зошто некој би дал подарок земја од 40.000 метри квадратни?

Еве ги договорите кои отвораат сомнежи. На Илиевски во период од десеттина денови му се подаруваат парцели земјиште со вкупна површина од близу 40.000 метри квадратни.

Сите парцели Илиевски потоа ги има продадено, истакна Кузеска.

Таа дополни дека овие шеми се случувале пред почеток на изборната кампања, за што предистрага има отврено и надлежна институција.

-Сите факти од документите кои што се веќе објавени во јавноста и лесно достапни покажуваат инволвираност на лица кои се поврзани со ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски.

Телохранител на Мицкоски, поранешен претседател на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ, поранешен советник од ВМРО-ДПМНЕ во општина Делчево, татко на пратеник на ВМРО-ДПМНЕ.

Дали разликата од препродажбата како црни пари завршиле во приватни џебови или во Белиот дворец за што постојат оправдани сомневања?

Затоа ли брзаше Мицкоски да ја турне Владата, за да се спаси од овој скандал?

За аферата „криминални парцели“, потребна е брза, ефикасна истрага на надлежните институции која ќе ги даде сите одговори и детали и ќе лоцира одговорност, истакна Кузеска, која ги објави договорите.

Поврзани новости