Аеродромци и денеска на протест: Излезете за воздух, излезете за живот!

by fokus 18:35
18:35

Граѓанската иницијатива „Сакаме Аеродром да дише“ и денеска ги повика жителите на Аеродром да излезат на протест во 18 часот пред општината против новиот ДУП со кои се предвидува уништување на зеленило за изградба на нови згради.

-Заедно ќе им порачаме на Ивица Коневски и ВМРО-ДПМНЕ дека нивниот кукавички обид ненајавено и без дебата да го изгласаат спорниот ДУП10 нема да им помине. Овој ДУП кој предвидува висококатници кај Мајчин дом и покрај Вардар ќе ги уништи тревните површини и ќе предизвика еколошка катастрофа. Овој ДУП мора да се запре. Излезете за воздух, излезете за живот!, се вели во повикот.

- Advertisements -

Овој ДУП беше донесен вчера, откако градоначалникот на Аеродром, Ивица Конески, во последен момент и без никаква најава го стави како точка на дневен ред.

Поврзани новости