Адвокатите на Миле Јанакиески: Пасошот му треба за летни и зимски распусти, има три малолетни деца

by Fokus 12:31
12:31

Миле Јанакиески, поранешениот министер за транспорт и врски, кој е осомничен во случајт на СЈО, Титаник, за изборните нерегуларности денеска на јавната расправа во Апелациониот суд побара да му биде вратен пасошот.

– Ветувам дека ќе доаѓам во судот кога ќе почне судската постапка и час поскоро чекам да почне судењето, за да ја докажеме нашата невиност. Не е точно дека сум правел обиди да влијаам врз сведоци, а исто така не е точно дека сум бил недостапен за СЈО бидејќи секогаш им се јавував на нивните телефонски повици – истакна Јанакиески, кој додаде дека не дал исказ за обвинувањата во СЈО бидејќи тој со месеци ги барал списите за да направаи увид во нив, а кога му биле доставени не бил во можност да се изјасни бидејќи требало да се разгледаат 27 илјади страници и не билво можност тоа да го стпори во толку кус рок.

- Advertisements -

СЈО, пак побара да му се одреди притвор бидејќи во истрагата не се јавувал редовно на поканите на СЈО, па затоа постои можност да ја попречува и судската постапка.

Адвокатите на Јанакиески истакнаа дека сега пасошот на обвинетиот му е потребен за летни и зимски распусти, додавајќи дека е татко на три малолетни деца.

Од СЈО, пак пред судот посочија дека обвинетиот Јанакиески ја опструирал истрагата и не се јавувал редовно на ниовните покани.

– Веќе има одредени факти за влијание на обвинетиот врз сведоци, па зтаоа треба да му се изрече мерка притвор – рече обвинителотГаврило Бубевски.

В.В.

Поврзани новости