АА: Спасовски раководи со институција која ги дискриминира граѓаните по етничка основа

by fokus 19:12
19:12

Од Алијанса на Албанците реагираат на денешната изјава на министерот Оливер Спасовски, околу измените на Законот за законот за државјанство.

-Оливер Спасовски продолжува да инсистира во неговиот шовинистички менталитет, со што се обидува да ги убеди граѓаните дека е во право за нешто што не е во негова надлежност. Предлагач на Законот за Државјанство е Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива, така да мислења ниту сме барале ниту ќе бараме од вас, а ниту МВР има право да дава мислење за законот.
Спасовски раководи со институција која ги дискриминира своите граѓани по етничка основа, лишувајќи им го правото на државјанство, велат од партијата.

- Advertisements -

Оттаму додаваат дека го покануваат министерот Спасовски да го објави бројот на лица без државјанство, а изразија и незадоволство од заменикот министер назим Буши.

-Нека го објави бројот и да се откаже од тенденцијата за замаглување на јавноста со бескорисни писма и мислења, бидејќи немаме потреба за мислење од вас.
Што да кажеме за Назим Буши, освен дека е срамот и црниот образ што го толерира овој расизам и шовинизам кон Албанците.
Дебатата и сите постапки за предметниот закон се одвиваат во Собранието и во согласност со деловникот за работа на Собранието, велат од партијата.

Поврзани новости