600.000 лица починале од корона вирус во САД

by fokus 20:32
20:32

Од почетокот на пандемијата во САД од корона вирус починале повеќе од 600.000 лица, објави денеска Универзитетот Џон Хопкинс.

Универзитетот, што секојдневно известува за бројот на заразени и умрени од корона вирус, соопшти дека „мрачните податоци“ покажуваат дека неколку стотици Американци, и покрај вакцинацијата, продолжуваат да умираат од вирусот.

- Advertisements -

САД се земјата со најголем број смртни случаи од корона вирусот во светот, пред Бразил и Индија.

Поврзани новости