Повторно одложено рочиштето во случајот „Поткуп“ против Заев

by Фокус 09:52
09:52

Рочиштето за случајот „Поткуп“, во чии рамки лидерот на опозицијата и градоначалник на Струмица Зоран Заев е обвинет за примање поткуп од 200.000 илјади евра за приватизација на земјиште, е одложено по вторпат.

Основниот суд Скопје 1 одлучи рочиштето да се презакаже за 21. април, бидејќи ниту еден од адвокатите кои се одбраната на Заев не бил во можност да присуствува поради патувања во странство.

- Advertisements -

Според обвинителството, Заев од струмичкиот бизнисмен Иван Николов побарал поткуп од 163.924 евра, односно по 2 евра за еден квадратен метар градежно земјиште во Струмица, а притоа една половина од парите требале да бидат за Заев, а другата за изградба на црква во Струмица.

Поврзани новости