460 милиони долари донација од Биј Гејтс за американските локални училишта

by fokus 12:46
12:46

Фондацијата на основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс ќе донира 460 милиони долари за програми кои во наредните пет години ќе им помогнат на сиромашните и маргинализирани ученици да се запишат на колеџ во САД.

„Бил и Мелинда Гејтс“ фондацијата најави дека во првата фаза речиси 100 милиони долари ќе бидат инвестирани во 19 средношколски програми во сиромашни заедници во 13 сојузни држави.

- Advertisements -

Грантовите ќе го опфатат секој сегмент од процесот на запишување во колеџ, од подобрување на академските знаења по математика или англиски јазик, до одредени вештини, како што е процесот на апликација на колеџ.

Бил Гејтс и претходно инвестираше во образованието на САД. Од 1998 до 2018 година неговата фондација издвои 1,6 милијарди долари за студентски стипендии. Тој донираше и компјутери и пристап за интернет во околу 10.000 библиотеки во сиромашни заедници ширум САД.

Поврзани новости