39 луѓе загинаа во двоен самоубистен напад во шиитска џамија во Авганистан

by fokus

Триесет и девет лица загинаа, а најмалку 80 се повредени при денешниот двоен самоубиствен напад во шиитска џамија во Авганистан, соопштија полицијата и претставници на локалните власти.

Двајца вооружени напаѓачи, облечени во бурки, во текот на петочната молитва влегоа во исламскиот храм, каде во тоа време имало над 100 лица.

Нападот беше извршен во градот Гардез, во источната провинција Пактија. Во локалната болница се хоспитализирани 70 лица, од кои 50 возрасни и 20 деца.

Досега никој не ја презеде одговорноста за нападот. Талибанците негираат дека го извршиле нападот.

Поврзани новости