360 Степени: Мизрахи лаже дека и Царовска се сликала пред табла со уставното име во 2019 година

by Фокус 15:26
15:26

Тврдењето на техничката министерка за труд и социјала Рашела Мизрахи дека во 2019 година и нејзината претходничка Мила Царовска се сликала пред табла на која го пишува уставното име се неточни, покажала проверката што ја направи 360 Степени.

Според анализата на 360 Степени, една од фотографиите што ги проложила Мизрахи во поткрепа на нејзиното тврдење датира од 2017 година, а другата е од 2019 година, ама пред да се изгласаат уставните измени со кои се прифати името Република Северна Македонија.

Целата анализа може да ја прочитате на следниот линк.

- Advertising -

Поврзани новости