30 дена притвор за бомбашот од Собрание

by fokus 22:15
22:15

Судот му одреди 30 дневен притвор на лицето кое е осмничено дека на 27 април поставил експлозивна направа во просториите на Собранието, за време на насилствата, соопшти вечерва Основното јавно обвинителство.

-Основното јавно обвинителство поведе постапка против едно лице поради постоење на основи на сомнение за сторени кривични дела Предизвикување општа опасност од член 288 и Недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 од Кривичниот законик. Ценејќи дека се исполнети законските основи, надлежен јавен обвинител до судија на предходна постапка при Основниот суд Скопје 1 Скопје достави барање за определување на мерката притвор за осомничениот. Предлогот на обвинитлството беше прифатен од судот кој со Решение на осомниченото лице му определи притвор во времетраење од триесет дена, се вели во соопштението.

- Advertisements -

Поврзани новости