28 пациенти хоспитализирани во Ковид центрите во Скопје во изминатото деноноќие

by fokus 13:58
13:58

Во изминатите 24 часа во Ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 28 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 391 лице сомнително и потврдено за КОВИД -19 се лекува на инфективните оддели во главниот град.

Во последното деноноќие, соопштија денеска од Министерството за здравство, на интерните клиники имало осум приеми и тоа по еден пациент бил хоспитализиран на Клиниката за гастроентерохепатологија и на Кожната клиника, двајца на Клиниката за Нефрологија и четворица во Ковид центарот на Неврологија. Во ковид центарот во ГОБ 8 Септември имало 11 нови приеми на пациенти, додека на Инфективната клиника во текот на вчерашниот ден се хоспитализирани девет болни.

- Advertisements -

Во изминатите 24 часа дома се пуштени 35 оздравени пациенти.

Во моментов, како што стои во соопштението, на Кожната клиника во ковид центарот се лекуваат 13 пациенти, на Клиниката за неврологија 20 болни, а на Институтот за ТБЦ се примени вкупно 24 пациенти со симтоми на корона вирусот, во ковид центарот на Клиниката за нефрологија во моментов се сместени 22 пациенти, на Клиниката за очни болести 12 пациенти, а на ОРЛ 11 болни. На Клиниката за Гастроентерохепатологија лежат 19 пациенти.

Во ГОБ 8 Септември има вкупно 99 болни, на Клиниката за инфективни болести лежат 130 пациенти, додека во Иститутот за белодробни заболувања кај деца Козле има 41 пациент.

– Вкупно 391 пациент потврден и сомнителен за КОВИД- 19 се лекува на инфективните оддели во болниците во главниот град. Голем дел од пациентите се на кислородна поддршка. Бројот на приеми во изминативе денови е намален и утрово до 8 часот имало 115 слободни места, а се очекува во тек на денот по направените исписи на оздравените пациенти да се ослободат и дополнителни места, соопштува МЗ и додава дека сите инфективни одделенија имаат довод на кислород и можат да згрижат пациенти кои имат потреба од кислородна подршка.

Поврзани новости