2 400 евра казна за демонстрант на Шарената револуција

by fokus 21:35
21:35

Активистот Жаре Стеваноски, еден од  најистакнатите борци на Шарената револуција во Прилеп е казнет со 2 400 евра за направен сообраќаен прекршок за време на протестите, јави „24 Вести“.

Тој беше на распит во полиција по втор пат за време од две недели, а паричната казна беше исходот на денешниот информативен разговор.

- Advertisements -

Додека Стевановски бил на распит,  демонстрантите со полициски кордон биле спречени да протестираат пред полициската станица.

Инаку, едно од главните барања на Шарената револуција е да престане прогонот на демонстранти и дадоа рок до 18-ти јуни да се ослободат притворените демонстранти и да се повлечат кривични и прекршочните пријави за сите останати соборци.

Поврзани новости