ФОТО: Заев ја пречека Меркел

by fokus 11:46
11:46

Предмалку во Македонија пристигна германската канцеларка Ангела Меркел. Таа беше пречекана од премиерот Зоран Заев. Набрзо се очекува и заедничка  прес конференција.

Меркел е првиот канцелар кој доаѓа во Македонија, по Герхард Шредер кој накратко ја посети земјава за време на косовската криза во 1999 година. Таа дојде на функцијата канцелар во 2005 година, веднаш по Шредер.

 

Поврзани новости