Случајот ,,Тендери” по шести пат почна од почеток, се суди дури пет години!

by fokus

Судењето за случајот „Тендери“, за кој е обвинета екс министерката Елизабета Канческа Милевска, денеска во Кривичниот суд почна од почеток, и тоа по шести пат, а се суди веќе пет години.

Судењето трипати се враќаше на стартната позиција поради проток на 90 дена од рочиште до рочиште, а двапати поради смена на судија поротник. Последниот пат пак се одложи поради смена на судија.

Или низ години, истрагата беше отворена во 2016 година, судењето стартуваше на почетокот на 2018 година, а во 2023 година повторно е на самиот почеток. Досега немаше првостепена пресуда, што значи предметот низ годините воопшто не стигна до Апелација.

Рочиштата пак последната година се одложуваа поради доцнењето на супервештачењето, кое неодамна беше изработено по неколку ургенции од судот.

Предметот „Тендери“ потекнува од СЈО, а задолжен за него беше обвинителот Стевчо Донев, кој сега е виш јавен обвинител. Според обвинението, екс министерката се гони за наместен тендер со „Бетон Штип“, кој вредел милион евра.

Спорното, според обвинителството, е тоа што било договорено фирмата да почне да работи, а тендерот да се објави подоцна.

Валентина Вурмо

Поврзани новости