Расте бројот на заразени од британскиот сој во Македонија

by fokus 15:27
15:27

Министерот за здравство Венко Филипче појасни дека само во последните два дена, од 20 до 50% од новозаразените се инфицирани од овој сој, а како најголеми жаришта ги посочи градовите Кавадарци, Прилеп и Охрид.

Тој додаде дека во овие градови е забележан благ пораст на хоспитализации, но засега нема потреба од дополнителни рестриктивни мерки.

- Advertisements -

Министерот додаде дека вакцинацијата продолжува, адосега се вакцинирани околу 760 здравствени работници.

Поврзани новости