Нов биланс од земјотресот: 14 мртви, 600 повредени и 28 спасени од под урнатините

by fokus 12:53
12:53

Во силниот земјотрес што утринава ја погоди Албанија, потврдена е смртта на најмалку 14 лица, од кои најмалку две се деца, јавија локалните медиуми.

Балкан Веб посочува дека во земјотресот загинале 14 лица, од кои петмина во Туман – градот кој беше најсилно погоден од земјотресот.

- Advertising -

АТА јавува дека на најмалку 600 лица им била укажана лекарска помош во здравствените установи. Агенцијата, исто така, пренесе дека досега, од под урнатините се спасени најмалку 28 лица во Туман и Драч, но има и извештаи за значителен број на луѓе кои остануваат заробени во урнатините под остатоците од зградите во тие области.

Епицентар на потресот е лоциран меѓу Драч и Тирана, на длабочина од десетина километри. По силниот земјотрес, следуваа уште неколку потреси.

Поврзани новости