Меркел не е заразена со корона вирус, и третиот тест е негативен

by fokus 10:47
10:47

Негативен е и третиот тест за инфекција на коронавирус кај германската канцеларка Ангела Меркел, соопштија денеска од нејзиниот кабинет, а пренесоа светските агенции.

„Канцеларката и во следните неколку дена своите државнички работи ќе ги извршува од домашен карантин“, додава владата во Берлин во соопштение.

- Advertisements -

Канцеларката Меркел во домашен карантин се наоѓа повеќе од една недела, откако лекарот, кој и дал вакцина, бил позитивен на тестот за корона вирусот.

Поврзани новости