И министерот Филипче во среда ќе протестира против насилството врз здравствените работници

by fokus 08:54
08:54

Под мотото: Доста е! Стоп за насилството врз медицинарите, во среда заедно со здравствените работници ќе протестира и министерот за здравство, Венко Филипче. Протестот ќе се оддржи во кругот на Клиничкиот центар „Мајка Тереза” во Скопје.

Министерот Филипче за денеска најави нова кординација со министерествата за правда и внатрешни работи, како и почнување кампања против насилството врз лекарите и медиционскиот персонал.
-Преземавме низа мерки. Имавме средба во Министерството за внатрешни работи, ќе ангажираме професионално обезбедување и патролна служба од полицијата околу старата градска болница, изјави Филипче.
Свое присуство најавија и од Здружението на медицински сестри и акушерки, а поддршка пристигна и од Здружението на лекари Албанци.

Поврзани новости