Русковска: До крајот на мај обвинение за Груевски и останатите организатори на „27 април“

by fokus 13:14
13:14

Најдоцна до крајот на мај очекувам да биде подигнато обвинение за организаторите на случувањата во Собранието на 27 април 2017 година, но не очекувам дека во скоро време ќе ми се пружи прилика да го сослушам и поранешниот премиер Никола Груевски кој е во бегство. Ова денеска го кажа порача Вилма Русковска, шефица на Обвинителството за организиран криминал и корупција.

Во истрагата засега осомничени се екс премиерот Никола Груевски, пратеникот Трајко Вељаноски, поранешниот министер Миле Јанакиески, екс директорот на УБК, Владимир Атанасовски и Никола Бошковски.

- Advertisements -

-Добар дел од сведоците кои планирав да ги сослушам ги сослушав. Оваа недела тече распитот на обвинетите. Следната недела веројатно ќе се договорам со одбраната да извршат увид во доказите, а ќе видам и дали треба да се сослуша уште некој сведок по што ќе ја привршам истрагата, изјави Русковска по завршувањето на промоцијата на Twinning Light проектот Стандардизација и хармонизација според ИСО17025 стандардот на лабораториите на Институтот за судска медицина, криминалистика и медицинска деонтологија.

Таа не сакаше да прецизира каков е профилот на сведоците кои ги сослушала.

Во врска со реакциите на дел од притворените кои сметаат дека притворот им е неосновано одреден и предолг и оти досега немаат увид во доказите, Русковска рече дека Судот треба да оцени дали притворот е основан или не.

-Јас сметам дека е основано одреден. Се работи за многу сериозно кривично дело со една обемна доказна и истражна постапка. Право на секој е да поднесе апликација до Судот во Стразбур, само не верувам дека било кој суд за ваков вид кривично дело би рекол дека четири месеци притвор е предлог притвор, потенцира Русковска.

Посочи дека се во фаза на преведување на потребните документи за екстрадиција на последниот обвинет во првиот процес за настаните во Собранието кој е во бегство во Шведска.

-Вчера ги дадовме доказите на превод и кога ќе биде готов преводот на доказите и се она што се бара во постапка  за екстрадиција веднаш ќе биде испратено до Министерството за правда, прецизира Русковска.

Поврзани новости