113 илјади долари од Тејлор Свифт за заштита на правата на ЛГБТ заедницата

by fokus 11:55
11:55

Пејачката Тејлор Свифт донираше 113.000 долари на организации кои се борат за заштита на правата на припадниците на ЛГБТ заедницата и општо за заштита на човековите права во американската сојузна држава Тенеси.

Свифт со донацијата, му испратила и рачно напишано писмо до директорот на невладината организација за заштита на ЛГБТ правата, Крис Сандерс.

- Advertisements -

– Драги Крис, ти го пишувам писмово за да ти кажам дека сум инспирирана од работата што ти ја вршиш, посебно околу собирањето потписи за неодамнешната петиција на верските водачи од Тенеси кои се спротивставија на омразата во нашата легислатива, пишува Свифт.

Поврзани новости