Земјотресот што денеска беше почувствуван во Скопје бил со јачина од 3,1 степен по Рихтер според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар.

Првичните информации за јачината беа дека земјотресот во 12:55 бил 2,7 степени по Рихтеровата скала.

Променета е и длабочината на епицентарот, од пет километри на еден километар.

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.